قبل از سفارش ویس بالا رو گوش دهید

بطری پت چیست ؟


امروزه بطری های پلاستیکی چیزی است که تقاضای زیادی دارد ، علت اصلی آن دوام آن است. اکثر مردم در سراسر جهان روزانه از آن استفاده می کنند. استفاده از بی شمار ، بطری های پلاستیکی یا پلاستیک به طور خاص ، باید یکی از بزرگترین کشفیات قرن های اخیر باشد.

بطری پت یا پلی اتیلن ترفتالات که در غیر این صورت پت شناخته می شود ، بیشترین مقدار را دارد
امروزه معمولاً از پلاستیک استفاده می شود .

بطری پت 10 سی سی

بطری پت 10 سی سی

بطری پت 20 سی سی

بطری پت 20 سی سی

بطری پت 30 سی سی

بطری پت 30 سی سی
بطری دارویی 30 سی سی

بطری پت 40 سی سی

بطری پت 40 سی سی

بطری پت 45 سی سی

بطری پت 45 سی سی
بطری دارویی 45 سی سی

بطری پت 50 سی سی

بطری پت 50 سی سی

بطری پت 50 سی سی

بطری پت 55 سی سی

بطری پت 60 سی سی

بطری پت 60 سی سی
بطری 60 سی سی پت
پت دارویی 60 سی سی
پت 60 سی سی دهانه 18
بطری 60 میلی لیتر پت
بطری پت 60 سی سی دهانه 20
پت 60 سی سی دهانه 18

بطری پت 80 سی سی

بطری پت 80 سی سی

بطری پت 100 سی سی

بطری پت 100 سی سی

بطری پت 120 سی سی

بطری پت 120 سی سی

بطری پت 200 سی سی

بطری پت 200 سی سی

بطری پت 250 سی سی

بطری پت 250 سی سی
بطری 250 سی سی پت

ساخت بطری پت

درباره پلی اتیلن ترفتالات که برای بطری سازی استفاده می شود
پلی اتیلن ترفتالات ساخته نشده است در یک فرآیند ساخته نمی شود. این ماده با واکنش دو ماده شیمیایی شناخته شده به نام اسید ترفتالیک خالص (PAT) و اتیلن گلیکول (EG) شناخته می شود.
این دو ماده شیمیایی پلی اتیلن ترفتالات را بهمراه انواع دیگر پلاستیک تشکیل می دهند که در انواع برنامه ها مانند مهندسی ، تولید نایلون و غیره استفاده می شوند.
در زیر برخی از خواص پلی اتیلن ترفتالات آورده شده است .

انواع بطری پت در بسته بندی های مختلفی قرار میگیرد که در صنعت بطری پلاستیکی فعلی ، گرایش مشخصی به سمت محصولات سبک و تقاضای استفاده از بطری پت وجود دارد. این علاقه هرگز کم نبوده است ، انواع بطری های پلی اتیلن ترفتالات (PET) ، که بخشی از خانواده پلی استر است ، بسیار با دوام و مقاوم هستند زیرا مصرف کنندگان و مشاغل به طور فزاینده ای به دنبال محصولات سبک اما بادوام برای نیازهای بسته بندی خود هستند. بطری پت طیف وسیعی از مزایا را ارائه می دهد که در زیر بیان شده است:

مزایای بطری پت


مقاوم در برابر ضربات:
بطری های پت خرد نشده و نمی شکنند و آنها را برای مصرف کنندگان امن تر می کند
اندازه و وزن: بطری های پت بطور قابل توجهی کوچکتر و سبک وزن هستند ، بنابراین به راحتی ذخیره می شوند و سفر خوبی دارند
تطبیق پذیری در طراحی: بطری های پت را می توان به راحتی در طیف وسیعی از رنگها تولید کرد
پایدار: ظروف پت به دلیل ویژگی های عالی مانع ، ماندگاری محتوای آن را افزایش می دهد. محصولات ارگانیک و مواد آرایشی بسته بندی شده در پت ماندگاری بیشتری دارند زیرا این نوع مواد مانع کافی در برابر دما و نور ماورا UV بنفش هستند
100٪ قابل بازیافت :
پلاستیک پت در سراسر انگلیس و اروپا قابل بازیافت کامل است. علامت کنار یا پایین بطری به گیاهان قابل بازیافت می گوید که کدام پلاستیک است و کجا بطری ها را برای شستشو قرار دهید (شستشو اصطلاحی است که توسط گیاهان بازیافت برای شکستن پلاستیک های بازیافت استفاده می شود). این با ارائه یک “کد شناسایی رزین” نوع رزین پلاستیکی مورد استفاده برای ساخت کالا را مشخص می کند. این علامت با یک نماد “تعقیب فلش” نشان داده شده است که تعداد بین 1 تا 7 را تعیین می کند که رزین مورد استفاده را تعریف می کند

درباره پلی اتیلن ترفتالات که برای بطری سازی استفاده می شود


پلی اتیلن ترفتالات ساخته نشده است در یک فرآیند ساخته نمی شود. این ماده با واکنش دو ماده شیمیایی شناخته شده به نام اسید ترفتالیک خالص (PAT) و اتیلن گلیکول (EG) شناخته می شود.
این دو ماده شیمیایی پلی اتیلن ترفتالات را بهمراه انواع دیگر پلاستیک تشکیل می دهند که در انواع برنامه ها مانند مهندسی ، تولید نایلون و غیره استفاده می شوند
در زیر برخی از خواص پلی اتیلن ترفتالات آورده شده است .

کاربرد بطری پت


همچنین به عنوان پت شناخته می شود ، ترموپلاستیکی است که یکی از انواع پلاستیک در بین میلیون ها نفر دیگر است. تا حد زیادی مفیدترین نوع پلاستیک ، بطری پت بیشتر در صنعت نوشیدنی استفاده می شود ، جایی که بطری ها با نوشیدنی خاص پر می شوند و در سراسر جهان عرضه می شوند. این می تواند آب ، آب میوه تازه یا هر نوشیدنی دیگری باشد. برخی از رایج ترین موارد استفاده می تواند بطری آب معدنی ، بطری پت نوشیدنی ، روغن خوراکی ، آب میوه ، مواد آرایشی ، دارویی و غیره باشد.

پت یا پت رزین چیست؟


پت که مخفف پلی اتیلن ترفتالات است ، نوعی پلی استر (دقیقاً مانند پارچه لباس) است. برای بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها ، محصولات مراقبت شخصی و بسیاری دیگر از محصولات مصرفی ، در بطری های پلاستیکی و ظروف قالب گیری می شود.

چرا از پت برای بسته بندی بسیاری از موارد استفاده می شود؟


پت یک ماده بسته بندی بسیار ارزشمند است زیرا محکم و در عین حال سبک ، غیر واکنش پذیر ، اقتصادی و ضد شکست است. ایمنی پت برای مواد غذایی ، نوشیدنی ، مراقبت شخصی ، دارویی و پزشکی توسط مقامات بهداشتی در سراسر جهان شناخته شده است.

پت برای چه استفاده می شود؟


ظروف پت برای بسته بندی نوشابه ، آب ، آب میوه ، سس سالاد ، روغن پخت و پز ، کره بادام زمینی ، شامپو ، صابون مایع دستی ، دهانشویه ، داروها ، حتی توپ های تنیس محبوب هستند. تقریباً تمام بطری های یک وعده و 2 لیتری نوشابه های گازدار و آب که در ایران به فروش می رسد از پت ساخته شده است. درجه های ویژه پت برای ظروف غذایی تهیه شده در خانه قابل گرم شدن در اجاق یا مایکروویو است.

پت از چه ساخته شده است؟


پت پلیمری از اتیلن گلیکول و اسید ترفتالیک است. گلوله های رزین پت به مایع مذاب گرم می شوند ، که می توان آن را به راحتی اکسترود یا تقریباً به هر شکلی قالب زد. پت اولین بار در ایالات متحده در اواسط دهه 1940 توسط شیمی دانان DuPont در جستجوی پلیمرهایی که می تواند برای تولید الیاف نساجی جدید استفاده شود ، سنتز شد.

پت نوعی سبک و سبک پلی استر است که در بطری های پلاستیکی و ظروف بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها ، محصولات مراقبت شخصی و بسیاری دیگر از محصولات مصرفی اکسترود یا قالب می شود.
چگونه می توان بطری ها و ظروف پت را از سایر پلاستیک ها تشخیص داد؟
ظروف پت به طور معمول در قسمت پایین یا کنار با عدد 1 با علامت مثلث “پیکانهای تعقیب” و مخفف پت یا PETE در زیر مثلث احاطه می شوند. فقط پت دارای کد شناسایی شماره 1 است.

چرا گاهی اوقات پت را پلی استر می نامند؟


پت یا پلی اتیلن ترفتالات ، نام شیمیایی پلی استر است. وقتی از پت برای کاربردهای الیاف یا پارچه استفاده می شود ، معمولاً از آن به عنوان “پلی استر” یاد می شود. وقتی برای کاربردهای ظروف و بسته بندی استفاده می شود ، معمولاً “پت ” یا “رزین پت” نامیده می شود.

موارد استفاده برای پت


چرا این همه شرکت آب جوش شیرین و بطری از بطری های پت به جای شیشه استفاده می کنند؟
پت نوعی سبک و سبک پلی استر است که در بطری های پلاستیکی و ظروف بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها ، محصولات مراقبت شخصی و بسیاری دیگر از محصولات مصرفی اکسترود یا قالب می شود. مانند شیشه ، پت داوریی ، قوی ، مقاوم در برابر حمله میکرو است موجودات زنده ، با غذاها و نوشیدنی ها واکنش نشان نمی دهد و از نظر بیولوژیکی تخریب نمی شود. ایمنی آن برای استفاده از غذا و نوشیدنی توسط مقامات بهداشتی در سراسر جهان شناخته شده است. اما برخلاف شیشه ، پت بسیار سبک وزن است ، حمل و نقل آن ساده است و نمی شکند ، به همین دلیل برای بسته بندی بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها ترجیح داده می شود.

مزایای اصلی بطری پت

  • پت خالص با مواد غذا یا نوشیدنی که در ظرف نگهداری می شود واکنش نشان نمی دهد . بنابراین ، بطری پت با مقررات بین المللی ، تماس با مواد غذایی مطابقت دارد.
  • سبک بودن – این بطری ها ده برابر سبک تر از یک بطری شیشه ای است ، از این رو 30٪ هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد. اگر یک بطری شیشه ای و بطری پت با اندازه یکسان در حجمی که می تواند ذخیره کند مقایسه شود ، تعداد بطری پت نسبت به شیشه بیشتر است ، زیرا دیواره آن نازک تر است.
  • شفاف مانند شیشه – محصول تمیز و سالم به نظر می رسد و از نظر جسمی شکل خوبی دارد. اینها باعث جلب توجه و افزایش فروش محصولات موجود در آن می شود.
  • بدون نشت – به دلیل عدم وجود یک خط جوش در پایین ، نشت در بطری های پت رخ نمی دهد.
  • انعطاف پذیری طراحی – قابل طراحی در هر شکل و اندازه ، طرح و رنگ.
  • قابل بازیافت – از آنجا كه این ماده یك ماده واحدی است ، بطری های پت را می توان شسته و به صورت پوسته خرد كرد و دوباره به حالت اولیه درآورد. بعد از بازیافت موارد دیگری مانند بند زدن ، ساخت فرش و غیره دارد.

بطری پت چگونه تولید میشود ؟


معمولاً ما به عنوان تولید کننده بطری پت با استفاده از 2 روش مختلف تولید می کنیم .
اینها هستند :

  • روش اول “اجرای داغ”.
  • روش دوم “اجرای سرد”.
روش اول “اجرای داغ”


این روش فقط یک مرحله است ، از گرانول پت تا بطری های تمام شده ، تمام پردازنده ها در یک ماشین یکپارچه انجام می شوند. این از قالب تزریق پریفرم تا برداشتن پریفرم از حفره تزریق و برای کشیدن پری فرم به بطری در یک دستگاه است ، در حالی که درجه حرارت برای کل فرآیند به عنوان قالب تزریق و قالب گیری مداوم بالا است. ، مواد باید به شکل الاستیک باشد. این روش در مصرف انرژی صرفه جویی می کند زیرا مواد فقط یک بار باید گرم شوند ، این زمانی است که برای تولید پریفرم به حفره تزریق می شود. روش یک مرحله ای معمولاً در شرکتهای کوچک یا متوسط تولید پت استفاده می شود.

روش دوم “اجرای سرد”


این روش دارای 2 ماشین مجزا برای انجام قالب تزریق و دمیدن است. پریفرم بر روی دستگاه اول به شکل تزریق می شود و سپس پریفرم دوباره گرم می شود زیرا مستقیماً به دستگاه قالب گیری ضربه وارد نمی شود و بر روی دستگاه دوم دمیده نمی شود. این روش بسیار کارآمد نیست زیرا گرمای از دست رفته به عنوان اتلاف انرژی در نظر گرفته می شود. اما این ماشین ها کاملاً خودکار هستند. این روش در اکثر شرکت های تولید پت در مقیاس متوسط تا بزرگ استفاده می شود. این دستگاه 200٪ کارآمدتر از دستگاه یک مرحله ای است.

معمولاً در تولید بطری های PET از روش دو مرحله ای استفاده می شود.


پت نوعی پلاستیک است که رطوبت را با متوسط محتوای آب 0.05% درصد جذب می کند. برای افزایش کیفیت پریفرم در شفافیت و عملکرد فیزیکی پت خشک می شود تا محتوای آب رزین پت به کمتر یا برابر با 0.005٪ کاهش یابد. از روش های خشک کردن زیر استفاده می شود.
اجاق خشک – خشک کردن در دمای 110 درجه سانتیگراد حداکثر 8 ساعت انجام می شود و پس از آن پت از کار می افتد. سینی های پت که درون اجاق قرار داده شده اند ، ضخامت حدود 50 میلی متر دارند. اجاق گاز به دستگاه تزریق متصل نیست و پت خشک شده به صورت دستی منتقل می شود.
خشک کن هاپری – روشی که برای خشک کردن پت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بسیار اقتصادی است همراه با یک بارگذار خودکار کار می کند ، بنابراین فرآیند به طور مداوم و خودکار است.

رطوبت گیر – شبیه خشک کن قیف این نیز با یک بارگذار خودکار گفته می شود ، اما کارآمدترین روش در خشک کردن است. بطری پت در دمای حدود -32 درجه سانتیگراد خشک می شود ، در نتیجه دوام و پایان نهایی بطری پت افزایش می یابد.

دمای خشک شدن مطلوب حدود 150 ~ 170 درجه سانتی گراد است. بهترین زمان برای خشک کردن پت حدود 4 ساعت است. زمان خشک کردن نباید از 7 ~ 8 بگذرد زیرا پت خراب می شود

آیا می توان بطری آب پت را دوباره پر کرد و دوباره استفاده کرد؟


آره. بطری های PET برای استفاده یکبار مصرف و مکرر توسط FDA و سایر آژانس های ایمنی بهداشت جهان پاک می شوند. این یک تصور غلط رایج است که پر کردن مجدد یا استفاده مجدد از بطری PET به نوعی باعث تخریب یا انتشار مواد مضر بطری می شود. PET یک ماده پایدار و بی اثر است که با استفاده از نظر بیولوژیکی و شیمیایی تخریب نمی شود و در برابر حمله میکروارگانیسم ها مقاوم است. مقامات نظارتی بطری های PET را آزمایش کرده اند و هیچ ماده مضر در بطری های PET جدید یا استفاده مجدد پیدا نکرده اند.

چگونه بطری پت را برای استفاده مجدد تمیز کنم؟ من نگران رشد باکتری های تصادفی هستم.


اگرچه بطری های پت هم برای استفاده یکبار مصرف و هم برای استفاده مکرر تأیید شده اند ، ابتدا پر کردن مجدد و استفاده مجدد از هر بطری نیاز به تمیزکاری دقیق دارد. همیشه از صابون و آب گرم استفاده کنید. کاملاً خشک کنید تا از رطوبت موجود در رشد باکتری اطمینان حاصل کنید. مصرف کنندگان باید از استفاده مجدد هر بطری که داخل آن خراشیده شده است ، خودداری کنند ، زیرا باکتری ها می توانند در خراشیدگی قرار بگیرند.

چگونه می دانم ظروف پت برای چیزهایی که می خورم یا می نوشم بی خطر هستند؟


ظروف پلاستیکی پت با کد بازیافت شماره 1 مشخص می شوند – نماد فلش تعقیب مثلثی با شماره 1 در مرکز و مخفف PET یا PETE در زیر. PET یک ماده بیولوژیکی بی اثر است که با غذاها یا نوشیدنی ها واکنش نشان نمی دهد و مقاوم در برابر حمله توسط ارگانیسم ها. FDA ، بهداشت کانادا ، سازمان ایمنی غذا در اروپا و سایر آژانس های ایمنی بهداشت و سلامت به طور کامل برای تماس با غذاها و نوشیدنی ها بررسی و تأیید کرده اند. همچنین بیش از 30 سال است که توسط مصرف کنندگان در سراسر جهان بدون هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده استفاده می شود. آزمایش گسترده بسته بندی PET و PET بارها ایمن بودن آن را نشان داده است. PET در صورت مصرف از نظر بیولوژیکی بی اثر است.